informacje
Wiek i data urodzenia
Artur Bartoszewicz urodził się 18 stycznia 1974 roku w Suwałkach. Obecnie ma 51 lat.
Wykształcenie
Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego (1998), studia podyplomowe Public Relations na Politechnice Gdańskiej (1999). Doktorat z nauk ekonomicznych uzyskał 27 listopada 2012 roku.
Miejsce zamieszkania
Warszawa, gdzie pracuje jako wykładowca w Szkole Głównej Handlowej.
Działalność zawodowa
Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, autor 30 recenzowanych artykułów naukowych, ekspert w obszarach analiz ekonomiczno-finansowych, społeczny doradca Ministrów Zdrowia.
Doświadczenie eksperckie
Sporządził 100 ekspertyz i raportów dla instytucji państwowych, zaprojektował założenia do trzech ustaw, członek rad nadzorczych różnych spółek państwowych, wykładowca w kraju i za granicą.
Majątek
Brak szczegółowych informacji o majątku w dostępnych źródłach. Jako wykładowca SGH, ekspert i członek rad nadzorczych różnych spółek państwowych, prawdopodobnie posiada stabilną sytuację finansową.
Wyznanie
Brak konkretnych informacji w dostępnych źródłach.
Zdrowie
Brak informacji o szczególnych problemach zdrowotnych w dostępnych źródłach.
Poglądy polityczne i gospodarcze Artura Bartoszewicza
Ideologia polityczna
Krytyczny wobec obecnego systemu politycznego w Polsce ("jesteśmy państwem upadłym")
Sprzeciwia się nadmiernej centralizacji UE i federalizacji Europy
Podkreśla znaczenie suwerenności państwowej i narodowej
Wyraża poglądy patriotyczne i konserwatywne
Krytyczny zarówno wobec PiS jak i partii D. Tuska
Poglądy gospodarcze
Przeciwnik przyjęcia euro, uważa to za projekt polityczny, a nie gospodarczy
Popiera ochronę polskiej waluty
Krytyczny wobec polityki klimatycznej UE
Zwolennik silnej i niezależnej gospodarki narodowej
Podkreśla potrzebę zachowania podmiotowości ekonomicznej Polski
Sprzeciwia się uzależnieniu gospodarczemu od zagranicznych mocarstw
Jaka opinie ma Bartosiewicz o punktach zapalnych?
Prawa osób LGBT
Brak jednoznacznych wypowiedzi na ten temat w dostępnych źródłach.
Imigracja i uchodźcy
Prezentuje krytyczne stanowisko wobec obecnej polityki migracyjnej. Podkreśla potrzebę profesjonalizacji systemu pomocy uchodźcom i tworzenia specjalnych ośrodków. Zwraca uwagę na koszty ponoszone przez Polskę w związku z pomocą uchodźcom i potrzebę bardziej racjonalnego podejścia do tej kwestii.
Reformy sądownictwa
Brak jednoznacznych wypowiedzi na ten temat w dostępnych źródłach.
Polityka edukacyjna
Brak jednoznacznych wypowiedzi na ten temat w dostępnych źródłach.
Wartości i tradycja
Wyraża poglądy konserwatywne i patriotyczne. Jest krytyczny wobec całego układu okrągłostołowego i III RP. Podkreśla znaczenie suwerenności państwowej i narodowej.
Polityka klimatyczna
Zdecydowanie krytyczny wobec Zielonego Ładu UE. Uważa, że prowadzi on do degradacji gospodarki europejskiej i pauperyzacji społeczeństwa. Twierdzi, że polityka klimatyczna UE służy interesom mocarstw zewnętrznych i prowadzi do kolonizacji gospodarczej Europy.
Podatki i gospodarka
Sprzeciwia się przyjęciu euro, uważając to za projekt polityczny, a nie gospodarczy. Jest zwolennikiem silnej i niezależnej gospodarki narodowej oraz ochrony polskiej waluty. Krytycznie odnosi się do obecnego stanu państwa, określając je jako "państwo upadłe".
Najważniejsze wartości dla Artura Bartosiewicza
Suwerenność państwowa
Dążenie do wzmocnienia realnej suwerenności Polski, ograniczenie zewnętrznych wpływów i przywrócenie faktycznej niezależności w podejmowaniu decyzji państwowych.
Polityka gospodarcza
Ochrona polskiej waluty, sprzeciw wobec przyjęcia euro, wzmocnienie niezależności ekonomicznej kraju oraz wsparcie rodzimych przedsiębiorców w obliczu rosnących kosztów energii.
Relacje z Unią Europejską
Krytyczna rewizja polityki klimatycznej UE, ochrona polskiego rolnictwa i dążenie do reformy struktur unijnych z zachowaniem podmiotowości Polski.
Bezpieczeństwo narodowe
Wzmocnienie rzeczywistej zdolności obronnej kraju, przy jednoczesnym zachowaniu strategicznego sojuszu z NATO, ale na bardziej partnerskich zasadach.
Polityka zagraniczna
Prowadzenie bardziej asertywnej polityki zagranicznej, szczególnie w relacjach z Ukrainą, oraz dbanie przede wszystkim o polski interes narodowy.
Reforma administracji państwowej
Usprawnienie funkcjonowania państwa poprzez profesjonalizację administracji i walkę z nieefektywnością instytucji publicznych.
Najnowsze informacje
- Ostrzega przed głęboką recesją w 2025 roku i możliwym bankructwem Polski. Wskazuje na poważne problemy gospodarcze i finansowe państwa.
- Krytycznie wypowiada się o planowanym deficycie budżetowym na 2025 rok, określając go jako "przerażający" i pokazujący zły stan finansów publicznych.
- Apeluje o natychmiastowe wypowiedzenie Zielonego Ładu, argumentując, że jego kontynuacja prowadzi do zwijania polskiej gospodarki. Twierdzi, że wystarczy zablokować system ETS, by zatrzymać negatywne trendy.
- Zwraca uwagę na pogorszenie nastrojów w polskim przemyśle, wiążąc to ze spadkiem koniunktury gospodarki niemieckiej, od której zależny jest polski sektor przemysłowy.